Özbek Özler

Hakkında

Özbek Özler, 4 Mayıs 1932 tarihinde doğdu. Pozantı Valisi ve 1, 2 ve 6. dönemlerde milletvekilliği ve 1922-1924 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı yapan İsmail Sefa Özler ile Kazime Özler’in en küçük çocuklarıdır. İlkokuldan sonra Robert kolejinde eğitimine devam etti.
1953 yılında Terim Ardalı ile evlenerek lisans üstü eğitim için Texas Üniversitesine (ABD) gitti. Buradan mezun olduktan sonra 1954 yılında Illinois Highway Dept. çalıştı.

1955 tarihinde Türkiye’ye dönüş yaptı ve Abdioğlu köyündeki aileye ait ziraat işletmesinde çalışmaya başladı.

Zirai işletmede; sırt üzeri ürün dikimi, sulama yaygınlaştırılması ve daha verimli tohumlarla çalışma prensipleri konusunda, bölgeye örnek olacak birçok yeniliği yurdumuza getirdi, tanıttı ve uyguladı.

Özellikle narenciye konusunda yurt dışından birçok yeni teknik ve yeni çeşitlerin getirilmesini sağlayarak, bugün bölge ve yurt ekonomisine yüksek katma değer sağlayan narenciye sektörünün öncüsü oldu.

Bölge ve yurt tarımına katkılarından dolayı, Adana Ziraat Odası tarafından “En Teknik Çiftçi” ödülüne layık görüldü.

Kurucuları arasında bulunduğu Çukurova, bölgemizde narenciye, yaş meyve ve sebzenin otomatik paketlemesini ve yurt dışına ihracatını başlatan öncü bir şirkettir. Yine kurucuları arasında bulunduğu ve uzun yıllar yönetiminde görev aldığı Çukurova Holding, ülkemizin en önemli sanayi, ticari ve haberleşme kuruluşlarından birisidir.

Kurduğu Özgök Şirketi ve bu şirkete ait uçaklarla, geniş çaplı pamuk arazilerinde havadan haşere mücadelesini başlattı ve bölge ile ülke ekonomisine büyük katkılarda bulundu.

1982 yılında kurduğu Özler Tarım Ürünleri Limited Şirketi ile, bölge narenciyesinin yurt içine ve yurt dışına pazarlamasına öncülük etti. Ayrıca modern paketleme ve depolama sistemlerini bölgemize getirdi. Şirket, birçok evre geçirerek bugünkü Özler Tarım Ürünleri Üretim Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. halini aldı.

1970’lerde köylerimizin ekonomisine katkıda bulunmak amacı ile Türkiye Kalkınma Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldı.

1991yılında annesi Kazime Özler adına bir İlköğretim Okulu yaptırdı. Bu hizmetinden dolayı dönemin Cumhurbaşkanı Sn. Süleyman Demirel’den “Teşekkür Plaketi” aldı.
Özbek Özler, 1990-2000 yılları arasında Adana’da en yüksek vergi ödeyen mükellefler arasında yer aldı.

1982 yılında narenciye üretimi ile iştigal eden Baler Ziraat İşletmesini, 1999 yılında ise Ulukışla’da hem bölgeye hem de ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayan büyük elma plantasyonunu kurdu. Bölgenin bozkır niteliğindeki topraklarında kurulan bu büyük plantasyon, halen yüzlerce kişiye iş imkânı sağlamaktadır.

Özbek Özler, 21.01.2011 günü hayata gözlerini yumdu.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com